Wspiera proces psychicznej rekonwalescencji oraz budowania zdrowych mechanizmów radzenia sobie z problemami. Pokonaj trudności podczas psychoterapii DDA z naszymi specjalistami z Krakowa. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą!
Cele terapii DDA
Pracując indywidualnie z terapeutą, będziesz w stanie uporać się z przeszłością o wiele łatwiej niż samemu. Sesje pomogą Ci:
- ułożyć zaburzone relacje rodzinne,
- oddzielić przekonania nabyte od rodziców od własnych,
- uporządkować swoje życie,
- stworzyć nową hierarchię wartości,
- nauczyć się stawiania zdrowych granic,
- zrozumieć i kontrolować emocje bądź zachowania,
- nabyć większą pewność siebie oraz zyskać wiele innych cech.
Pomimo trudnych doświadczeń osób z syndromem DDA terapia w naszym Centrum w Krakowie pozwala znacząco zmniejszyć ich wpływ na codzienne funkcjonowanie. Regularne sesje terapeutyczne to skuteczny sposób na odzyskanie radości z życia, wolnego od lęku i napięcia.
Rodzaje terapii w naszym gabinecie
W naszym Centrum psychoterapii Jaźniej w Krakowie możliwy jest udział w zajęciach indywidualnych, dla par i rodzin. Wszystkie z nich przynoszą nieco inne korzyści. Sesje tylko z terapeutą pomagają zrozumieć, że wypracowane w dzieciństwie zachowania i schematy nie muszą wpływać na życie dorosłe. Lekcje zespołowe są z kolei świetną okazją do rozwijania umiejętności społecznych, otwartego wyrażania emocji oraz potrzeb, a także zmiany podejścia do relacji z innymi.
Środowisko i cechy osób z DDA
Osoby z syndromem DDA wyróżniają się charakterystycznymi cechami wynikającymi z dorastania w rodzinach z problemem alkoholowym. Te doświadczenia mogą wpływać na ich relacje, poczucie własnej wartości oraz sposób radzenia sobie z emocjami. Często mają trudności, które są efektem dysfunkcyjnego środowiska domowego.
- Osoby DDA mogą wykazywać skrajne podejście do alkoholu – całkowicie go odmawiając lub wręcz przeciwnie, nadużywając.
W kwestii otoczenia, w którym dorastają dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, niebagatelną rolę odgrywają nie tylko wewnętrzne relacje rodzinne, ale także szersze otoczenie społeczne, takie jak szkoła, rówieśnicy czy sąsiedzi. W przypadku rodzin, gdzie dochodzi do przemocy, zaniedbywania najmłodszych oraz zaburzonej komunikacji, najmłodsi nie odczuwają poczucia bezpieczeństwa. Brak stabilnego, wspierającego środowiska w domu powoduje, że rodzice nie potrafią zapewnić bezpiecznego fundamentu na przyszłość, tym samym prowadząc do dalszych niepowodzeń.
Te trudne warunki wpływają na rozwój psychiczny i emocjonalny najmłodszych, pozostawiając ślad w ich dorosłym życiu. W efekcie osoby z syndromem DDA często mają problemy z budowaniem zdrowych relacji. Zdolność do radzenia sobie z tym wszystkim może być osłabiona przez wczesne doświadczenia związane z dysfunkcją rodziny.